Witam na stronie adresowanej do wszystkich laryngektomowanych, ich rodzin, przyjaciół i wszystkich, którzy na co dzień spotykają się z tym zagadnieniem.  


Od lipca 2014r. działamy pod nazwą Ośrodek Rehabilitacji Mowy Laryngektomowanych.


Strona jest na bieżąco aktualizowana. 


Kontakt: bezkrtani@poczta.fm


Zapraszam. Konsultant d/s laryngektomowanych Sybilla Fusiarz
Pamiętaj! 23 kwietnia Dzień Laryngektomowanego!


W tym roku szczególny, gdyż


ROK 2014 ROKIEM LARYNGEKTOMOWANEGO!

 

 

Prowadzimy naukę mowy zastępczej przez  komunikator Skype.
 
Aby się umówić zadzwoń 
509 255 440.
 
 
 
 login:     nauka-mowy


Pacjentom laryngektomowanym (po usunięciu krtani) usunięto krtań na skutek choroby nowotworowej-  raka krtani. Przyczyn raka krtani jest wiele. Przede wszystkim jednak nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Oprócz wymienionych  jest jeszcze wiele innych, mających wpływ na zachorowalność na raka krtani. Pacjent laryngektomowany powinien być rehabilitowany przez logopedę, posiadającego kwalifikacje nauczania mowy zastępczej.

Na Opolszczyźnie każdy Pacjent laryngektomowany opuszczający szpital, otrzymuje skierowanie do logopedy, celem rozpoczęcia bezpłatnej nauki mowy. Skierowanie wydane jest bezterminowo, bez określenia czasu nauki mowy zastępczej.

 

Pamiętaj!!!!

Należy pamiętać, aby przy wyjściu ze szpitala dokonać wszystkich niezbędnych formalności dotyczących wypełnienia dokumentów,

takich  jak:

- zaświadczenie lekarskie potrzebne do orzeczenia o niepełnosprawności,

- zaświadczenie lekarskie do celów rentowych ( jeśli pacjent będzie starał się o świadczenia ZUS- owskie),

- zlecenie na krtań elektroniczną,

- zlecenie na rurkę tracheostomijną,

- zwolnienie lekarskie (również dla bezrobotnych).


Usunięto Ci krtań, rehabilitację zacznij z krtanią elektroniczną.

 

Krtań elektroniczna w kwocie 1200 zł  jest  refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia raz na pięć lat.

 (Wniosek może wypisać laryngolog lub onkolog w szpitalu. Jest "kołem ratunkowym" dla Pacjenta. Przełamuje bariery psychiczne, które spowodowane są  brakiem  możliwości w komunikowaniu się z otoczeniem na skutek utraty głosu. Idealnym rozwiązaniem jest, kiedy Pacjent opuszczając oddział już potrafi korzystać z krtani elektronicznej. Wtedy, po powrocie do domu, nie będzie miał obaw o to, że nie może odebrać telefonu czy podejść do sklepu po zakupy. Będzie bardzo chętnie jeździł na naukę mowy, bo korzystając z krtani elektronicznej nie będzie musiał pisać, a sam poprosi np. o bilet, lub zapyta o drogę. Warunek jest jeden, trzeba nauczyć się posługiwać krtanią elektroniczną. A o taką bezpłatną naukę należy poprosić w sklepie w którym realizowane jest zlecenie na krtań.  Producenci, czy pośrednicy takie szkolenia dla sklepów prowadza. Nie wyrzucajcie pieniędzy w "błoto", bo ktoś Wam coś daje za darmo, tylko na wniosek. Nauczcie się to szanować i z tego korzystać, bo to jest dla Was.  Nieprawdą jest, jakoby Pacjenci używający krtani elektronicznej nie mieli chęci przyswojenia głosu przełykowego. To wszystko zależy od możliwości i zaangażowania  Pacjenta. W większości przypadków Pacjenci korzystający z krtani elektronicznej  nauczyli się również mówić głosem przełykowym. Teraz potrafią posługiwać się obiema sposobami. I jest to idealne rozwiązanie dla laryngektomowanych.Nie słuchajcie bezsensownych opinii osób trzecich "gadasz jak cyborg", bo kto powiedział, że osoba, która to mówi jest idealna i ma idealny głos. Wiele razy słyszę od moich podopiecznych, że lekarze nie chcą wypisać wniosku na krtań, twierdząc "proszę się uczyć mówić, bez tego aparatu", no tak, ale gdzie się mam uczyć mówić, ile to potrwa, a może są jakieś przeciwwskazania? Najłatwiej oceniać! Ale kochani, nikt nie ma prawa decydować za Was, nie wspomnę już o ocenianiu. Spróbujcie kiedyś, tym którzy Was oceniają,  zwrócić grzecznie uwagę "a kto Panu czy Pani pozwolił na to żeby mnie oceniać, nie prosiłem/prosiłam o to". Gwarantuję sukces. Nie róbcie z siebie kalekich, to jest najłatwiejsze rozwiązanie. 

A ten film dedykuję wszystkim  FILM. 

 

Rurka tracheostomijna w kwocie 100 zł, jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia raz w roku.

Na każdy przedmiot należy wypełnić osobny wniosek.

 

Wystarczy kliknąć poniżej, aby pobrać

Zlecenie na krtań elektroniczną i rurkę tracheostomijną

Zasady realizacji zleceń na środki pomocnicze (ww) w NFZ

 

Ponadto osoby laryngektomowane mogą korzystać z dofinansowania  udzielanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które mieści się przy Starostwach Powiatowych. Dofinansowanie może obejmować dopłatę do środków pomocniczych, do turnusów rehabilitacyjnych, nawet do komputera. O szczegóły i możliwości należy pytać w PCPR- odpowiednim dla miejsca zamieszkania Pacjenta.PCPR dofinansowuje nawet do 150% kwoty refundowanej. 

Zanim jednak zaczniemy ubiegać się o pieniądze, powinniśmy  posiadać orzeczenie o niepełnosprawności.

 

Poniżej do pobrania informator Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w którym znajdują się adresy PCPR z całej Polski i inne ważne informacje.

Informator PFRON dla osób niepełnosprawnych

Vademecum Pacjenta 

 

Klikając w poniższy link znajdziesz się na stronie internetowej, na której (całkiem u dołu) znajdują się wzory wniosków na: orzeczenie o niepełnosprawności i inne o dofinansowanie z PCPR.  Wystarczy je uzupełnić o adres PCPR zgodnego z Waszym miejscem zamieszkania


   http://bip.powiatstrzelecki.pl/?c=85  lub  http://www.strzelce-opolskie.epcpr.pl/

zakładka Komu Pomagamy/PFRON.


Linki udostępniamy za zgodą i dzięki uprzejmości dyrektora placówki Bernarda Klyty.

W imieniu wszystkich korzystających serdecznie dziękuję. 

Sybilla Fusiarz

 

W razie jakichkolwiek pytań podajemy adres e- mail

bariery@interia.eu lub bezkrtani@poczta.fm Możesz zostać członkiem Stowarzyszenia.

 Wypełnij deklarację członkowską i wyślij na adres e-mail


bezkrtani@poczta.fm

lub pocztą na adres:

Stowarzyszenie "Ambasada Sukcesu"

45-712 Opole, ul. Damrota 2a/e z dopiskiem SOL


Rehabilitacja laryngektomowanych a poziom ciśnienia zwieracza ust przełyku.

 

Bardzo ważnym elementem w rehabilitacji laryngektomowanego, jest to, aby była odpowiednio dobrana. Ważne są  jej forma, ćwiczenia, predyspozycje, oraz podejście pacjenta do wskazówek logopedy. Żaden logopeda nie nauczy Was kochani mówić, może Was jedynie poprowadzić przez rehabilitację. Ćwiczyć wg. jego wskazówek musicie sami w swoich domach codziennie, po kilka godzin. To Wy decydujecie o tym czy się nauczycie mówić czy nie. Bo, co z tego, że logopeda dwoi się i troi, ćwicząc z Wami w czasie Waszej wizyty. Miedzy kolejnymi wizytami musicie ćwiczyć. Ja wiem, to wymaga wysiłku, łatwiej nic nie robić i narzekać. Niestety, na bazie swoich doświadczeń wiem, że musicie ćwiczyć sami. Każdy z Was podczas pierwszej wizyty u logopedy powinien mieć dokonany pomiar ciśnienia zwieracza ust przełyku. Cykliczne badania mogą nawet wykluczyć wznowę choroby.


Co to daje? Przeczytajcie sami 


Aparat - publikacja


Badania takie prowadzimy w Opolu i Katowicach.  Nowość

Jesteś laryngektomowany, 

zakup zestaw do reanimacji laryngektomowanego zanim będzie za późno. 


Zamów bezkrtani@poczta.fm


pobierz  Akcja Reanimacyjna Reportaż "Milczenie nie zawsze jest złotem" o laryngektomowanym, który przełamał wszelkie bariery stojące na drodze osobom po chirurgicznym zabiegu usunięcia krtani.

 
Autor reportażu:  Andrzej Buchowski TVP Opole


Zanim zapalisz, zobacz!
 
Film dokumentalny Andrzeja Gajewskiego "Stalowe Gardła" , TVP2.
 
Film cz. I