Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.
 Szanowni Państwo!
 Miło mi powitać na stronie internetowej Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu.
To co robimy i jak to robimy najlepiej pokazuje film, który dedykuję Wam wszystkim.
 
Prezes
Sybilla Fusiarz


Czym skorupka za młodu...czyli laryngektomowani dzieciom.

Zadanie realizowane jest w celu zmiany przekonań na temat życia bez krtani i uświadomienia osobom po usunięciu krtani - niepełnosprawnych, o ich roli w społeczeństwie i konieczności uświadamiania społeczeństwa przez te osoby o zagrożeniu zachorowania na raka w obrębie głowy i szyi, jak  również uświadomienie społeczeństwu o aktywności osób po usunięciu krtani i angażowaniu się ich w sprawy społeczne. W spotkaniach każdorazowo bierze udział i prowadzi je trener I Opolskiej Szkoły Trenerów Nauki Mowy Zastępczej Laryngektomowanych. Trener ma nadzór na przebiegiem spotkań.

Głównym punktem zdania jest spotkanie osób po usunięciu krtani na skutek nowotworu, z uczniami szkół (do 18- tego roku życia) i prowadzenie rozmów w formie pogadanki/prelekcji. 

Wiele słyszymy na temat raka krtani, ze powodem jest palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, co za tym idzie panuje stereotyp przedstawiający obraz osoby po zabiegu chirurgicznego usunięcia krtani jako osoby będącej nadal uzależnionej co skutkuje wykluczeniem społecznym i zawodowym. Na bazie wieloletnich doświadczeń wiemy, że odpowiednio prowadzona rehabilitacja społeczna tych osób może spowodować nie tylko powrót do normalnego życia, ale również do podniesienia samooceny tych osób. Wiele się na ten temat pisze. A tu potrzeba namacalnych przykładów i przekazu słowem zwykłym, zrozumiałym dla zwykłego człowieka. Ważny element to rozmowa prowadzona przez  osoby, które usłyszały diagnozę - w naszym zadaniu to  laryngektomowani. Oni też mają potrzebę kontaktu z ludźmi innymi niż ich rodzina. Najlepsza grupą, która pomoże przełamać ich lęk to dzieci. To najlepszy i najbardziej szczery odbiorca.

Laryngektomowani powinni uświadamiać społeczeństwo o zagrożeniach wykluczenia poprzez okaleczający zabieg, który jest konsekwencja niezdrowego trybu życia. Jest to szansa aby odnaleźli „siebie” w społeczeństwie. Znalezienie innego „słuchacza” niż rodzina i opowiadanie o swoim problemie ułatwi samym laryngektomowanym postrzeganie siebie jako człowieka przydatnego i umiejącego zmierzyć się z życiem bez krtani.

Jednak słowo jest ulotne a zapis w formie plastycznej, jak to zrozumiał odbiorca, jest doskonałą formą zapamiętania przekazanych treści. Wielu odbiorców to wzrokowcy, stąd propozycja zamieszczenia prac w PCPR-ach, (do których po porady przychodzą niepełnosprawni z innymi dysfunkcjami w różnym wieku). i uwiecznienia najlepszych interpretacji w kalendarzu.

Dzieci często mówią w domach o tym co usłyszały, co robiły. Ich pośrednictwo to doskonała forma przekazania informacji na temat zagrożenia zachorowania na nowotwory głowy i szyi nie tylko w domach ale i ich rówieśnikom. A dzięki tym rozmowom, spotkaniom laryngektomowani poczują się potrzebni i znajdą swoje miejsce w społeczeństwie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie? Zapraszamy do kontaktu 509 255 440

Podsumowanie z realizacji zadania

  "Czym skorupka za młodu... czyli laryngektomowani dzieciom" - realizację zadania podsumowaliśmy 15 grudnia 2015r. Spotkanie połączone było z opłatkiem, w którym uczestniczył Ksiądz Biskup Andrzej Czaja. Przebiegło w atmosferze zadowolenia, radości, uśmiechu i bożonarodzeniowych życzeń.

Największą jednak niespodzianką oprócz tego, że uczestnicy spędzili czas również z Księdzem Biskupem było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego. Otrzymaliśmy 76 prac plastycznych z czego komisja wybrała 12 które znalazły się na kalendarzu na 2016r. Zobaczcie zdjęcia, one wszystko mówią. 

Na kalendarzu znalazły się prace następujących autorów:

styczeń - Mateusz Mor PSP nr 4 w Prudniku

luty - Anna Kauczor Zespół Szkół im. Kilińskiego w Krapkowicach

marzec - Staniszław Szczygieł PSP nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Opolu

kwiecień - Natalia Konefał Publiczne Gimnazjum w Wilkowie

maj - Dominik Kalla Technikum Leśne w Tułowicach

czerwiec - Jan Sowa Zespół Placówek Oświatowych w Kadłubie

lipiec - Andrea Wojnar Zespół Placówek Oświatowych w Kadłubie

sierpień - Paweł Sowa Zespół Placówek Oświatowych w Kadłubie

wrzesień - Maria Adamietz Zespół Placówek Oświatowych w Kadłubie

październik - Weronika Wolarz Zespół Placówek Oświatowych w Kadłubie

listopad - Maja Nieświec Zespół Placówek Oświatowych w Kadłubie

grudzień - Kamil Benio PSP nr 4 w Prudniku

Pobierz kalendarz do druku

W skład komisji konkursowej wchodzili Andrzej Czyczyło, Jerzy Jakubiszyn, Tomasz Nawara oraz Sybilla Fusiarz.

 Zobacz galerię

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?