Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.
 Szanowni Państwo!
 Miło mi powitać na stronie internetowej Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu.
To co robimy i jak to robimy najlepiej pokazuje film, który dedykuję Wam wszystkim.
 
Prezes
Sybilla Fusiarz


"Życie po laryngektomii - case study"

Trzecia część case study (studium przypadków) to część z naszej serii w której opisujemy medyczne "przypadki" osób po usunięciu krtani - od pobytu w szpitalu, jak i po wyjście w okres rehabilitacji zarówno logopedycznej, ruchowej i terapeutycznej.

Znajdziecie w niej również wskazówki zdrowego żywienia.

Ta część to podstawa praktycznie dla wszystkich, którzy zamierzają pracować w "rehabilitacji" laryngektomowanych - zarówno lekarzy, foniatrów, logopedów, studentów jak i dla tych osób, które tak jak ja, podjęły się trudnej pracy na rzecz laryngektomowanych. 

    Sybilla Fusiarz

O autorach:

Sybilla Fusiarz
Propagator i twórca kierunku Holliterapia, praktyk
autor pragramu „Od diagnozy do zakończenia rehabilitacji”
Inicjator i realizator serii „Życie po laryngektomii”.
LC Trener Rehabilitacji Laryngektomowanych
Konsultant ds. laryngektomowanych i tracheotomowanych   przy SAS.

Rozdział, napisany przez praktyka, animatora pracy na rzecz laryngektomowanych. To bilans doświadczeń, wnioski i przemyślenia. To praca na poziomie ciała, duszy i umysłu, napisane w sposób prosty i czytelny. 
„…Holliterapia czyli najskuteczniejsze i kompleksowe działania dostosowane do aktualnej sytuacji zdrowotnej człowieka, których celem jest przywrócenie mu utraconych lub kształtowanie nowych, optymalnych funkcji biologicznych, rodzinnych, społecznych i psychicznych. Wszystko po to, aby uczynić go zdolnym do znalezienia swego indywidualnego sensu życia. Rozważając tym samym problem w kontekście całego organizmu z poziomu ciała, duszy i umysłu wykorzystując różne techniki terapeutyczne i rehabilitacyjne, nie pomijając ważnych dla zdrowia zasad w żywieniu. Ważne miejsce w mojej pracy zajmuje medycyna konwencjonalna…”


 

dr n. med. Jerzy Jakubiszyn
Ordynator Oddziału Laryngologii WCM w Opolu, Konsultant Wojewódzki ds. Otolarytngologii

 
„…Postaram się w kilku zaledwie słowach opisać wybrane, zgłaszane nam problemy sprawiające trudności pacjentom, które moim zdaniem zasługują na uwagę. Częstym powikłaniem występującym u pacjentów po laryngektomii jest „przetoka”. Ten termin jak i ryzyko występowania przetoki opisałem w pierwszej części serii „Życie po laryngektomii”. Przedstawiłem też nowatorską metodę leczenia zachowawczego przetoki, która zastosowana została na Oddziale Laryngologii w Opolu…”


 

Ewa Łagoś

Licencjat pielęgniarstwa, technik fizjoterapii

 

„…Na podstawie pracy licencjackiej pt. „Jakość życia chorego po usunięciu krtani” napisanej przeze mnie, oraz przeprowadzonych i wykorzystanych w niej badaniach, wiedzy zdobytej przez osobiste doświadczenia pracy na Oddziale Laryngologii w Katowicach, postaram się przybliżyć temat, jak ważna jest profesjonalna opieka pielęgniarska nad chorymi, którzy doświadczyli takiego zabiegu…”

 


mgr Alicja Wojakowska

Neurologopeda, psychopedagog, terapeuta w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu. Studia podyplomowe logopedyczne ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowe studia z zakresu neurologopedii na Uniwersytecie Wrocławskim . Ukończyła również liczne kursy i szkolenia doskonalące z zakresu diagnozy i terapii afazji i dysartrii; diagnozy i terapii neurologopedycznej zaburzeń funkcji oralnych oraz rozwoju komunikacyjnego; technik terapii regulacyjnej u dzieci z nieprawidłowym napięciem mięśniowym; integracji odruchów twarzy wg. Metody Swietłany Masgutowej; wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju dzieci z grupy wysokiego ryzyka według metody psychostymulacyjnej „ Dyna-Lingua M.S."; certyfikowany terapeuta nauczania mowy zastępczej u osób po laryngektomii . Ma duże doświadczenie w pracy klinicznej. Prowadzi autorskie wykłady oraz zajęcia praktyczne dla słuchaczy Podyplomowych Studiów Logopedycznych Uniwersytetu Opolskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Medycznej w Opolu, oraz w Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.

„…Dane mi było spotkać na swojej drodze zawodowej tych wyjątkowych ludzi, ludzi dotkniętych chorobą nowotworową. Nie u wszystkich pojawiła się chęć i gotowość podjęcia próby pracy nad rekonstrukcją mowy zastępczej czyli przełykowej. Jak dużą wiedzę powinien mieć logopeda-terapeuta aby dotrzeć do psychiki tych ludzi i wskrzesić chęć do pracy nad tworzeniem nowej mowy – mowy zastępczej…”


 

mgr Anna Fusiarz


Propagator zdrowego stylu życia, instruktor żywienia i suplementacji, instruktor samoobrony, weganka, praktyk.

„Od ponad 15 lat czynnie uprawiam sport, głównie sztukę walki Capoeira ale żaden rodzaj aktywności fizycznej nie jest mi obcy. Od dwóch lat szczególną uwagę zwracam na zdrowe odżywianie. Od 15 lat mam bezpośredni kontakt w pracy na rzecz laryngektomowanych. Jestem autorem jadłospisu przeznaczonego dla nich wg zasad zdrowego żywienia oraz specjalnie dla nich stworzonego programu aktywności fizycznej. Ma to znaczący wpływ na ich kondycję, witalność i przede wszystkim samopoczucie. Ogólnie mówiąc na dobry stan zdrowia w kontekście całego organizmu, nie pomijając ważnych dla zdrowia zasad w żywieniu.”

Relacja ze spotkania z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?